Whitesburg KY
Partly cloudy
Partly cloudy
69°F
 

Cowan wins academic tourney



Cowan Elementary School was the overall winner of the Letcher County Elementary Academic Tournament varsity competition. Martha Jane Potter Elementary School finished in second place, Letcher Elementary School in third, and Whitesburg Middle School in fourth.

The tournament, which was hosted by Fleming-Neon Elementary School, was postponed several times because of inclement weather. Elementary competition was held Feb. 17-18, junior varsity competition Feb. 21- 22, and varsity competition March 1-2. The tourney was sponsored by Community Trust Bank.

The varsity level winners are:

Math — Paul Sokolowich, CES, first; Noah Blair, CES, second; Trevor Wayne, MJP, third; Cody Hampton, FNE, fourth; Cruz Adams, WMS, fifth.

Arts/Humanities — Noah Blair, CES, first; Rebekah Roark, LES, second; Jeffrey Sergent, WMS, third; Racheal Runyon, Beckham Bates Elementary School, fourth; Holly Whitaker, LES, fifth.

Social Studies — Cameron Wright, MJP, first; Holly Whitaker, LES, second; Rebekah Roark, LES, third; Judson Collins, CES, fourth; Breanna Klopp, BBE, fifth.

Language Arts — Ashley Benton, WMS, first; Breanna Klopp, BBE, second; Marcus Baker, CES, third; Rebecca Standifer, CES, fourth; Racheal Runyon, BBE, fifth.

Science — Cameron Wright, MJP, first; Caleb Adams, LES, second; Marcus Baker, CES, third; Jeffrey Sergent, WMS, fourth; Judson Collins, CES, fifth.

English Composition — Rebecca Standifer, CES, first; Carli Combs, BBE, second; Logan Dollarhide, CES, third; Levi Caudill, CES, fourth; Michael Holbrook, MJP, fifth.

Quick Recall — Martha Jane Potter, first; Cowan, second; Whitesburg Middle, third; Beckham Bates, fourth.

Cowan Elementary School was the overall winner of the junior varsity competition. Beckham Bates Elementary School finished in second place, Whitesburg Middle School in third, and Letcher Elementary School in fourth.

The junior varsity level winners are:

Math — Ben Mason, BBE, first; Luke Little, WMS, second; Shannon Adams, CES, third; Journey Adams, CES, fourth; Kamryn Adams, WMS, fifth.

Arts/Humanities — Allyson Baker, CES, first; Kaitlyn Davis, WMS, second; Michael Blair, WMS, third; Kiara Hollifield, BBE, fourth.

Social Studies — Simon Robinson, CES, first; Ben Mason, BBE, second; Max Bailey, LES, third; T.J. Gibson,

BBE, fourth; Colton Yonts, FNE, fifth.

Language Arts — Journey Adams, CES, first; Autumn Dollarhide, CES, second; Simon Robinson, CES, third; Lindsay Yonts, FNE, fourth; Kiara Hollifield, BBE, fifth.

Science — Max Bailey, LES, first; Emily Morales, BBE, second; Micayla Brashears, CES, third; Allyson Baker, CES, fourth; Kamryn Adams, WMS, fifth.

English Composition — Autumn Dollarhide, CES, first; Kaitlyn Davis, WMS, second; Micayla Brashears, CES, third; Emily Morales, BBE, fourth; Shannon Adams, CES, fifth.

Quick Recall — Beckham Bates, first; Fleming- Neon, second; Cowan, third; Whitesburg Middle School, fourth.

West Whitesburg Elementary School was the overall winner of the elementary competition. Martha Jane Potter Elementary School finished in second place, Cowan Elementary School in third, and Letcher Elementary School in fourth.

The elementary level winners are:

Math — Randi Wampler, MJP, first; Samantha Crawford, WWE, and Sean Looney, WWE, second; Emily Craft, MJP, third; Megan Combs, BBE, and Logan Blair, MJP, fourth; Madison Hall, BBE, and Ronnie Adams, Arlie Boggs Elementary School, fifth.

Arts/Humanities — Alex Fields, CES, first ; Emma Griffith, WWE, Drew Richardson, MJP, and Susie Caudill, LES, second; Katie Braswell, LES, third; Laken Caudill, CES, and Kayleigh Bates, BBE, fourth; John Ison, WWE, and Olivia Hammock, CES, fifth.

Social Studies — Logan Fisher, WWE, first; Laken Caudill, CES, second; Makayla Jones, LES, third; Garrett Keene, CES, and Bella Back, MJP, fourth; Taylor Herrell, MJP, and John Ison, WWE, fifth.

Language Arts — Brooke Sauer, WWE, first; Logan Blair, MJP, Kandace Sturgill, MJP, and Olivia Hammock, CES, second; Tori Adams, WWE, Hayley Banks, CES, and Garrett Keene, CES, third; Susie Caudill, LES, fourth; Ellie Eldridge, LES, fifth.

Science — Alex Fields, CES, first; Dalton McCowan, WWE, second; Ronnie Adams, ABE, and Bella Back, MJP, third; Sean Looney, WWE, and Tori Adams, WWE, fourth; Emily Craft, MJP, Drew Richardson, MJP, and Hannah Caudill, CES, fifth.

English Composition — Dalton McCown, WWE, first; Katie Braswell, LES, second; Taylor Herrell, MJP, third; Makenna Johnson, CES, fourth; Meghan Combs, BBE, fifth.

Quick Recall — West Whitesburg, first; Martha Jane Potter, second; Cowan, third; Letcher, fourth.



Leave a Reply